English
  • français


  •  

    11:00 - 20:30
    York Lions Stadium
    Athletics
    11:00 Men's IF4 Shotput - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    CAN Matthews, Bruce 13.15 q
    2
    USA Bias, Nate 12.96 q
    3
    UKR Torchynskyy, Serhii 12.94 q
    4
    AUS Sten, Tony 12.63 q
    5
    AUS Marshall, Graeme 12.27 q
    6
    USA Hook, Sean 12.21 q
    7
    UK Dunnings, Greg 11.68 q
    8
    FRA FRILY, Fabian 11.62 q
    9
    UKR Pysarenko, Oleksandr 11.62
    10
    AUS Gawthorne, Tyrone 11.54
    11
    GER Vostinar, Emanuel 11.52
    12
    CAN Pulver, Jason 11.52
    13
    GER Adebahr, Naef 11.48
    14
    UK Simon, Scott 11.05
    15
    NED Zegel, Edwin 10.50
    16
    UK Nott, Dom 10.33
    17
    UK Moulder, Alex 10.14
    18
    USA Branch, Matthew 10.10
    19
    UK Navelinikro, Seveci 10.05
    20
    FRA GEST, Ludovic 9.96
    21
    GER Siesing, Dennis 9.89
    22
    UK Darroch, David 9.86
    23
    EST METS, ERGO 9.86
    24
    NED van der Stroom, Dennis 9.69
    25
    FRA DOLET-FAYET, Baptiste 9.51
    26
    GER Jung, Alex 9.33
    27
    CAN Tulk, Tyson 9.33
    28
    DEN Smücker, Ronnie 9.31
    29
    USA Espino, Roel 8.90
    30
    DEN Magill, Michael 8.52
    31
    GER Briest, Maik 7.66
    32
    CAN Maves, Jay 7.10
    33
    CAN Rustenburg, Joe 6.38
    USA Tremillo, Tre DNS
    11:00 Men's IF5 Shotput - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Pone, Anthony 11.40 Gold
    2
    JOR DAMRA, JAMAL 9.83 Silver
    3
    UK Tye, Martin 9.78 Bronze
    4
    UK Macfadyen, Chris 9.27
    5
    USA Gabehart, Dustin 9.25
    6
    EST ERRELINE, EGERD 8.94
    7
    USA Green, Robert 8.93
    8
    GER Heinecke, Thomas J8.93
    9
    USA Grashen, Matt 8.78
    10
    JOR MASA'DEH, SULEIMAN 7.94
    11
    USA Scarbrough, Brian 7.65
    12
    ITA MARCHETTI, MORENO 7.52
    13
    ITA SUMA, PIERO ROSARIO J7.52
    14
    AUS Robinson, Darren 7.49
    15
    CAN Desjardins, David 7.43
    16
    USA Wilson, Will 7.39
    17
    UK Nichol, Paul 7.06
    11:05 Women's IT1/IT2/IT3 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Rudder, Sarah 14.39 Gold
    2
    FRA DAULAUS, Sabrina 15.57 Silver
    3
    USA Wise, Christy 20.00 Bronze
    11:10 Women's IT4 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Elmlinger, Kelly 19.11 Gold
    2
    USA Graves-Wake, Gabby 21.71 Silver
    3
    UK Warren, Jen 22.11 Bronze
    4
    USA Evans, Brandi 23.15
    5
    USA Dotson, Amy 31.07
    11:20 Men's IT1 100m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    USA Thomas, AJ 13.04 Q
    2
    USA SousaDoCarmo, Michael 13.35 q
    3
    UK Ekman, Bruce 14.62 q
    4
    UK Mapp, Corie 15.52 q
    UKR Svyrydenko, Vadym DNS
    11:25 Men's IT1 100m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    FRA MAYALI, Mickaël 12.32 Q
    2
    USA Seekell, Ben 13.02 q
    3
    CAN Lapointe, Blaise 13.91 q
    4
    ROU SERBAN, LAURENTIU 14.61 q
    5
    UK Cokayne, Steve 17.40
    UKR Pysarchuk, Yurii DNF
    11:30 Men's IT2 100m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS McGavin, Stix 14.05 Q
    2
    UK Phillips, Dan 15.26 q
    3
    USA Leroy, Stefan 15.36 q
    4
    AUS Wassell, Richard 16.71
    5
    UK NJIE, PA Modou 26.13
    11:35 Men's IT2 100m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    UK Sinnott, Luke 14.05 Q
    2
    UK Meenagh, Scott 15.19 q
    3
    USA Reynolds, William 15.32 q
    4
    USA Roberts, Patrick 15.56 q
    5
    USA Popp, Adam 16.40 q
    6
    CAN Mailloux, Simon 17.25
    11:40 Men's IT3 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    IRQ RAZZAQ, FADHIL 11.77 Gold
    2
    FRA Akakpo, Alain 11.98 Silver
    3
    AUS Parker, Nathan 13.02 Bronze
    11:45 Men's IT4 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Sears, Ivan 16.85 Gold
    2
    UK Bracey, Andrew 17.55 Silver
    3
    USA McDaniel, Anthony 18.27 Bronze
    4
    JOR AL QUDAH, HAMZEH 20.82
    5
    USA Dudek, Daniel 21.95
    6
    CAN Nanson, Kevin 30.58
    UK Hall, Ash DNS
    12:05 Women's IT5 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    UK Chapman, Lindsay 23.30 Gold
    2
    JOR ABDEL RAHMAN, AMANY 32.51 Silver
    3
    JOR AL-ZWIRI, ULFAT 65.11 Bronze
    12:20 Men's IT5 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Dewalt, Nate 21.41 Gold
    2
    USA Major, Ryan 22.48 Silver
    3
    CAN Clarke, Michael 23.08 Bronze
    4
    FRA PRADALIER, Sébastien 23.45
    5
    USA Nicholson, Michael 24.25
    6
    CAN Klodt, Chris 45.36
    USA Graham, Jesse DSQ
    12:30 Men's IT6 100m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    AUS Lyddiard, Michael 12.80 Gold
    2
    USA Snyder, Brad 13.65 Silver
    3
    UK Weller, Jamie 14.63 Bronze
    4
    USA Castro, Ivan DNS
    12:50 Women's IT6/IT7 100m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    CAN Dupuis, Natacha 13.35 Q
    2
    AUS Joosten, Heidi 13.51 q
    3
    USA Mastel, Lara 14.28 q
    4
    CAN Le Scelleur, Hélène 15.97 q
    5
    USA Hobson, Randi 15.98 q
    6
    USA Hammack, Jessica-Rose 16.07
    7
    UK Ganfield, Kelly 16.21
    12:55 Women's IT6/IT7 100m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Close, Danielle 13.76 Q
    2
    FRA ROCCA, Francesca 13.99 q
    3
    EST TUKKIA, KATRIN 15.35 q
    4
    FRA COYAC, Linda 16.01
    5
    USA Mlekoday, Aimi 16.29
    6
    NED Van Dongen, Kelly 16.69
    7
    NED Schoenmaker, Stephanie 18.24
    8
    CAN Stickley, Adrienne 21.22
    13:05 Women's IF4 Discus - Qualification    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Close, Danielle 34.44
    2
    USA Burnett, Kyle 25.28
    3
    USA Klotz, Melissa 22.90
    4
    AUS Roberts, Melissa 22.16
    5
    FRA COYAC, Linda 22.05
    6
    UK Hursey, Jo 21.22
    7
    DEN Bonde, Caroline 20.55
    8
    GER Matz, Steffi 20.20
    9
    AUS Kadziolka, Emma 19.85
    10
    AUS Gould, Samantha 19.61
    11
    USA Mlekoday, Aimi 19.32
    12
    NZL Bramley, Jules 18.89
    13
    CAN McPeak, Brenda 18.53
    14
    NZL Doctor, Paulette 17.62
    15
    USA Hammack, Jessica-Rose 16.05
    16
    CAN Rose, Jessica 15.20
    NED Van Dongen, Kelly DNF
    13:10 Men's IT7 100m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Lane, Kris 12.15 Q
    2
    ROU DRAGOMIR, BOGDAN-EMANUEL 12.81
    3
    JOR AL MAHAKIM, HAYEL 12.95
    4
    AUS Roberts, Wade 13.02
    5
    USA Cavazos, Vince 13.06
    6
    CAN Jones, Adam 13.13
    7
    DEN Bull, Jesper 17.76
    13:15 Men's IT7 100m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    UK Mcgill, James 11.85 Q
    2
    EST METS, ERGO 12.46 q
    3
    FRA DOLET-FAYET, Baptiste 13.13
    4
    GER Staniszewski, Marcin 13.67
    5
    CAN Lincoln, Tyron 16.36
    6
    CAN Rustenburg, Joe 18.03
    USA Krenzke, Curtis DNS
    13:20 Men's IT7 100m - Heat Heat 3    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    GER Adebahr, Naef 12.56 Q
    2
    USA Ohearn, Dave 12.64 q
    3
    CAN Israel, Jay 12.85
    4
    UK Dunnings, Greg 13.83
    5
    DEN Nordberg, Gijs 13.98
    6
    CAN Maves, Jay 14.49
    UKR Tkachenko, Oleksandr DNS
    13:25 Men's IT7 100m - Heat Heat 4    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    NED Mathijssen, Paulus 11.59 Q
    2
    AUS Rapson, Chris 12.25 q
    3
    FRA MAILLARD, Pierre 12.61 q
    4
    UK Moulder, Alex 12.79
    5
    UKR Sydoruk, Dmytro 13.10
    6
    NED van 't Oever, Gert 13.17
    7
    NED van der Stroom, Dennis 14.40
    13:30 Men's IF6 Shotput - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    UK Manneh, Lamin 7.53 Gold
    2
    CAN Nanson, Kevin 7.22 Silver
    3
    UK Watson, Dave 6.81 Bronze
    4
    USA Johnson, Sancho 4.28
    13:35 Men's IF7 Shotput - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Rios, Isaac 9.59 Gold
    2
    ITA CAMPOCCIO, GIUSEPPE 8.18 Silver
    3
    USA Major, Ryan 6.27 Bronze
    4
    AUS Wilson, Gary 5.27
    5
    USA Castaneda, Jim 4.86
    6
    USA Graham, Jesse 4.77
    7
    USA Troha, Rob 4.41
    USA Sawyer, Henry DNS
    13:55 Women's IT1/IT2/IT3 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Rudder, Sarah 30.04 Gold
    2
    FRA DAULAUS, Sabrina 31.92 Silver
    3
    USA Wise, Christy 53.65 Bronze
    14:10 Men's IT2 200m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS McGavin, Stix 28.43 Q
    2
    USA Roberts, Patrick 30.78 q
    3
    UK Phillips, Dan 31.69 q
    4
    AUS Wassell, Richard 35.85 q
    5
    USA Leroy, Stefan 36.08
    14:15 Men's IT2 200m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    UK Sinnott, Luke 28.50 Q
    2
    UK Meenagh, Scott 31.70 q
    3
    USA Reynolds, William 33.22 q
    4
    USA Popp, Adam 34.83 q
    5
    CAN Mailloux, Simon 37.86
    UK NJIE, PA Modou DNS
    14:20 Men's IT3 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    IRQ RAZZAQ, FADHIL 24.12 Gold
    2
    FRA Akakpo, Alain 24.44 Silver
    3
    AUS Parker, Nathan 27.49 Bronze
    14:25 Women's IT4/IT5 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Elmlinger, Kelly 34.89 Gold
    2
    UK Warren, Jen 38.40 Silver
    3
    USA Graves-Wake, Gabby 39.00 Bronze
    4
    USA Evans, Brandi 41.99
    5
    UK Chapman, Lindsay 42.52
    6
    USA Dotson, Amy 59.39
    14:35 Men's IT4 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Sears, Ivan 28.43 Gold
    2
    UK Bracey, Andrew 31.45 Silver
    3
    USA McDaniel, Anthony 34.48 Bronze
    4
    USA Dudek, Daniel 39.58
    5
    JOR AL QUDAH, HAMZEH 42.88
    UK Hall, Ash DNS
    CAN Nanson, Kevin DNS
    14:55 Women's IF5/IF6/IF7 Shot - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    GER Große-Frintop, Lorraine 8.16 Gold
    2
    USA Morris, Stephanie 8.04 Silver
    3
    USA Graves-Wake, Gabby 7.80 Bronze
    4
    USA Lopez, Tiana 7.20
    5
    UK Pack, Emma 6.41
    15:00 Men's IT5 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Dewalt, Nate 40.39 Gold
    2
    CAN Clarke, Michael 40.51 Silver
    3
    FRA PRADALIER, Sébastien 42.23 Bronze
    4
    USA Graham, Jesse 42.89
    5
    USA Major, Ryan 43.37
    6
    USA Nicholson, Michael 46.54
    CAN Klodt, Chris DNS
    15:10 Men's IT6 200m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    AUS Lyddiard, Michael 26.78 Gold
    2
    USA Snyder, Brad 28.16 Silver
    3
    UK Weller, Jamie 30.31 Bronze
    4
    USA Johnson, Sean 37.56
    USA Castro, Ivan DNS
    NED Knegt, Daniel DNS
    15:30 Women's IF1/IF2/IF3 Discus - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Rudder, Sarah 22.71 Gold
    2
    FRA DAULAUS, Sabrina 18.67 Silver
    3
    EST ENGEL, JAUNE 18.41 Bronze
    4
    ITA CAPUTO, PELLEGRINA 14.54
    5
    USA Wise, Christy 13.78
    15:40 Women's IT6/IT7 200m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    FRA ROCCA, Francesca 29.29 Q
    2
    USA Hammack, Jessica-Rose 33.81 q
    3
    CAN Le Scelleur, Hélène 34.09 q
    4
    USA Mlekoday, Aimi 34.23 q
    AUS Close, Danielle DNS
    15:45 Women's IT6/IT7 200m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    CAN Dupuis, Natacha 27.54 Q
    2
    AUS Joosten, Heidi 28.75 q
    3
    USA Mastel, Lara 30.69 q
    4
    UK Ganfield, Kelly 35.79 q
    CAN Stickley, Adrienne DNS
    15:50 Men's IT7 200m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    FRA MAILLARD, Pierre 24.98 Q
    2
    USA Anfinson, Robb 26.45
    3
    FRA DOLET-FAYET, Baptiste 27.27
    4
    GER Staniszewski, Marcin 27.59
    5
    USA Cavazos, Vince 28.11
    6
    CAN Maves, Jay 30.39
    DEN Bull, Jesper DNS
    15:50 Men's IT7 200m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Rapson, Chris 24.99 Q
    2
    UKR Sydoruk, Dmytro 26.50
    3
    JOR AL MAHAKIM, HAYEL 26.73
    4
    CAN Jones, Adam 27.14
    5
    NED van 't Oever, Gert 27.23
    6
    NED van der Stroom, Dennis 29.78
    7
    CAN Lincoln, Tyron 34.67
    16:00 Men's IT7 200m - Heat Heat 3    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    NED Mathijssen, Paulus 23.69 Q
    2
    UK Mcgill, James 24.26
    3
    UKR Tkachenko, Oleksandr 25.19
    4
    ROU DRAGOMIR, BOGDAN-EMANUEL 25.79
    5
    UK Moulder, Alex 26.20
    6
    AUS Roberts, Wade 26.62
    16:05 Men's IT7 200m - Heat Heat 4    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Lane, Kris 24.77 Q
    2
    GER Adebahr, Naef 25.34
    3
    USA Ohearn, Dave 25.79
    4
    CAN Israel, Jay 26.22
    USA Krenzke, Curtis DNS
    CAN Meyer, Jérémy DNS
    16:25 Men's IF4 Shotput - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Bias, Nate 14.01 Gold
    2
    CAN Matthews, Bruce 13.80 Silver
    3
    UKR Torchynskyy, Serhii 13.71 Bronze
    4
    AUS Sten, Tony 12.63
    5
    AUS Marshall, Graeme 12.27
    6
    USA Hook, Sean 12.21
    7
    UK Dunnings, Greg 11.90
    8
    FRA FRILY, Fabian 11.65
    16:30 Women's IT2/IT3 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    FRA DAULAUS, Sabrina 1:16.51 Gold
    2
    USA Wise, Christy 1:49.19 Silver
    16:35 Women's IT4/IT5 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Elmlinger, Kelly 1:06.14 Gold
    2
    UK Warren, Jen 1:13.08 Silver
    3
    USA Graves-Wake, Gabby 1:14.14 Bronze
    4
    USA Evans, Brandi 1:21.31
    5
    UK Chapman, Lindsay 1:21.31
    6
    USA Dotson, Amy 2:00.48
    16:50 Men's IT1 400m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    USA Shannon, Ryan 1:05.13 Q
    2
    ROU SERBAN, LAURENTIU 1:07.81 q
    3
    UK Ekman, Bruce 1:09.18 q
    4
    FRA ATGIE, Benjamin 1:16.27 q
    5
    UKR Svyrydenko, Vadym 1:36.40
    16:55 Men's IT1 400m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    USA Seekell, Ben 1:03.09 Q
    2
    USA SousaDoCarmo, Michael 1:05.93 q
    3
    CAN Lapointe, Blaise 1:10.77 q
    4
    UKR Pysarchuk, Yurii 1:16.61 q
    FRA MAYALI, Mickaël DNS
    17:10 Men's IT3 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    FRA Akakpo, Alain 0:55.44 Gold
    2
    FRA HAMOU, Jonathan 0:58.81 Silver
    3
    FRA Mastouri, Djamel 1:01.28 Bronze
    4
    AUS Parker, Nathan 1:04.55
    17:15 Men's IT4 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Sears, Ivan 0:54.63 Gold
    2
    UK Bracey, Andrew 1:00.34 Silver
    3
    USA McDaniel, Anthony 1:04.53 Bronze
    4
    USA Dudek, Daniel 1:22.15
    5
    CAN Nanson, Kevin 3:04.56
    UK Hall, Ash DNS
    17:40 Women's IF4 Discus - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    AUS Close, Danielle 34.44 Gold
    2
    USA Burnett, Kyle 25.28 Silver
    3
    AUS Roberts, Melissa 24.75 Bronze
    4
    USA Klotz, Melissa 22.90
    5
    FRA COYAC, Linda 22.05
    6
    UK Hursey, Jo 21.22
    7
    DEN Bonde, Caroline 20.55
    8
    GER Matz, Steffi 20.20
    9
    AUS Kadziolka, Emma 19.85
    10
    AUS Gould, Samantha 19.61
    11
    USA Mlekoday, Aimi 19.32
    12
    NZL Bramley, Jules 18.89
    13
    CAN McPeak, Brenda 18.53
    14
    NZL Doctor, Paulette 17.62
    15
    USA Hammack, Jessica-Rose 16.05
    16
    CAN Rose, Jessica 15.20
    NED Van Dongen, Kelly foul
    17:45 Men's IT5 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    CAN Clarke, Michael 1:16.89 Gold
    2
    FRA PRADALIER, Sébastien 1:17.77 Silver
    3
    USA Dewalt, Nate 1:18.59 Bronze
    4
    USA Graham, Jesse 1:30.46
    5
    USA Major, Ryan 1:32.42
    6
    USA Nicholson, Michael 1:33.13
    17:55 Men's IT6 400m - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    AUS Lyddiard, Michael 1:02.99 Gold
    2
    USA Snyder, Brad 1:04.88 Silver
    3
    UK Weller, Jamie 1:11.74 Bronze
    4
    USA Johnson, Sean 1:31.87
    USA Castro, Ivan DNS
    NED Knegt, Daniel DNS
    18:25 Men's IT7 400m - Heat Heat 1    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    AUS Lane, Kris 0:54.53 Q
    2
    UKR Zimnikov, Oleg 0:54.93 q
    3
    NZL Crawford, Dan 0:56.97 q
    4
    USA Anfinson, Robb 0:58.77
    5
    ROU HAMZA, DORU 0:59.70
    6
    DEN Nordberg, Gijs 1:11.85
    CAN Lincoln, Tyron DNS
    18:30 Men's IT7 400m - Heat Heat 2    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    UKR Tkachenko, Oleksandr 0:55.26 Q
    2
    EST METS, ERGO 0:56.61 q
    3
    USA Ohearn, Dave 0:57.73 q
    4
    CAN Meyer, Jérémy 0:58.63 q
    5
    FRA BOUTIER, Ollivier 0:59.68
    6
    CAN Jones, Adam 1:07.05
    FRA MAILLARD, Pierre DNS
    18:35 Men's IT7 400m - Heat Heat 3    Official
    Rank Nation Name Result
    1
    CAN Israel, Jay 0:58.37 Q
    2
    UK Westwell, Micheal 1:02.22
    3
    DEN Willadsen, Michael 1:08.50
    CAN Bourassa, Pearce DNS
    CAN Maves, Jay DNS
    UK Mcgill, James DNS
    AUS Rapson, Chris DNS
    19:05 Men's IF1 Shotput - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA SousaDoCarmo, Michael 11.81 Gold
    2
    USA Cavazos, Vince 11.31 Silver
    3
    USA Caswell, Jason 10.74 Bronze
    4
    CAN Lapointe, Blaise 10.63
    5
    UK Mellon, Michael 9.54
    6
    USA Roberts, Patrick 9.46
    7
    UK Cokayne, Steve 9.33
    8
    USA Ireland, Brant 9.04
    9
    NED Severs, Rob 8.94
    10
    UK Ekman, Bruce 8.69
    11
    EST JÕESAAR, OTT 8.55
    12
    USA Leroy, Stefan 5.73
    13
    EST TETTERMANN, AGOR 4.84
    USA Seekell, Ben DNS
    19:10 Men's IF2 Discus - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    IRQ IMRAN, WAAD 33.82 Gold Al Azam, Waad
    2
    USA Range, Haywood 29.86 Silver
    3
    UK Jones, Olaf 26.27 Bronze
    4
    USA Purser, Lucas 25.62
    5
    UK Bowra, Mark 15.02
    UK NJIE, PA Modou DNS
    UK Nugent, Callum DNS
    19:10 Men's IF3 Discus - Final    Official
    Rank Nation Name Result Medal
    1
    USA Gardner, Dorian 35.29 Gold
    2
    USA Johnson, Sean 15.47 Silver
    USA Castro, Ivan DNS
    DNS = Did Not Start